pátek 27. května 2011

Historie Prahy

V 80. letech 16.století, když se Praha stala císařskou rezidencí, každá známka hospodářského rozvoje přitahovala k pražským městům pozornost a lákala nové obyvatele. Tehdy se Praha stala trvalým sídlem Rudolfa II. (1583). Tím se učinila středem politického dění. K Rudolfovu dvoru přicházeli významní a vznešení lidé z celé Evropy. Díky příchodu významných umělců, dobrodruhů a skutečných vědců se Praha stala střediskem uměleckého dění.

A. Varvažovská - P. Hřebíková - A. Karásková - K. Molnárová

Dům, kde bydlel J. Kepler (K. Steinbachová)

Kabinet kuriozit

                      Kabinet kuriozit 

Inspirací pro náš kabinet kuriozit byl samotný Rudolf II., který byl proslulý velkou sbírkou kuriozit a umění. A proto jsme se rozhodli porovnat kuriozity roku 1576 a 2011.

hrnek s křivým uchem
by M.Šípová

prsten ve tvaru foťáku
by L.Trubačová

mořská hvězda
by K.Elicarová

hřeben
by E.Šmardová

ryba z korálků
by K.Steinbachová

starý fotoaparát
by P.Hřebíková

Staré 3D kartičky
by A.Varvažovská

hadrový panáček
by P.Mácha

zmenšenina sochy svobody
by K.Molnárová

srdcové eso
by J.Maslin

kuriózní utěrka
by A.Karásková

(ne)obyčejné jízdné
by K.Římková

čtvrtek 26. května 2011

Rudolf II. v Praze

Rudolfův vztah k Praze byl poznamenán podivínstvím, malátností a určitým sobectvím. Rudolfův předchůdce Karel IV. hýřil energií a jeho duch se navždy promítl do tváře města v podobě výstavby Nového Města, kamenného mostu, bezpočtu chrámů, Svatovítské katedrály a založení univerzity a arcibiskupství. Zkrátka Rudolf II. nepřišel do Prahy vládnout, ale spíš se přišel skrýt. Přesto Praha vzkvétala a tím rostl i počet jejích obyvatel.

A. Varvažovská - P. Hřebíková - A. Karásková - K. Molnárová

Úvod

Na škole ZŠ M.Alše se pod vedením učitelů dne 23.5.2011 odstartoval Projektový týden. My, kteří jsme se zapsali do dílny pana učitele P.Máchy, jsme začali odhalovat tajemství Prahy. Hned na začátku jsme si mohli vybrat asi z 5 témat, která jsou zařazena v rubrikách. Ať už šlo o Alchymii, Rabína Löwa a jeho Golema, Renesanční Prahu, Rudolfa II. nebo o Židovské město, všichni se do toho pustili s nadšením. Ve dnech 26. a 27.5. nás čeká celodenní putování za památkami Prahy.

A. Varvažovská - P. Hřebíková